Çevresel Göstergeler
Çevresel Göstergeler
15.5.Yeşil Anahtar Uygulamaları

Tipi: Durum

Tanımı: Yeşil Anahtar; çevrenin korunması yönündeki girişimleri ödüllendirerek destekleyen, iklim değişikliğinin önlenmesi ve sürdürülebilir turizme katkıda bulunmayı amaçlayan uluslararası bir çevre ödülüdür.

Birimi: Adet

Önem: Yeşil Anahtar ile ödüllendirilen tesisler, bir dizi yüksek standart çevre gereksinimlerini karşılayarak çevresel ve sürdürülebilirlik düzeyinde bir fark yaratmaya yardımcı olduklarına dair taahhüdünü ifade ederler.

Değerlendirme: 

Prestijli bir eko-etiket olan Yeşil Anahtar, altı farklı kategorideki turizm işletmeleri ( oteller ve hosteller, küçük konaklama tesisleri, kamp alanları, konferans merkezleri, restoranlar ve turistik cazibe yerleri ) için geçerlidir.

İlk olarak 1994 yılında Danimarka’da uygulanan program, 2002 yılında Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı (Foundation For Environmental Education-FEE)’ nın beşinci programı olarak uygulanmaya başlanmıştır. Uluslararası alanda ise 60 ülkede uygulanmakta olan bu program kapsamında toplam 3600'ün üzerinde Yeşil Anahtar Ödüllü Tesis bulunmaktadır. Ülkemizde 2011 yılından itibaren Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) tarafından yürütülen Yeşil Anahtar Programı 2021 yılında; 103 tesis ile onuncu sırada yer almıştır. [i].

GRAFİK 158- TÜRKİYE’DE YILLARA GÖRE YEŞİL ANAHTAR’LI TESİS SAYILARI

 

Kaynak: Türkiye Çevre Eğitim Vakfı,2022

 [i]. Türkiye Çevre Eğitim Vakfı,2022